Adnan Menderes Üniversitesi
XVIII. AKADEMİK BİLİŞİM KONFERANSI

30 Ocak - 5 Şubat 2016 / AYDIN

Bildiriler Kitabı

Cilt 1 Cilt 2 Cilt 3
Takım numarası: 978-975-8254-70-5
1.cilt: 978-975-8254-71-2
2.cilt: 978-975-8254-72-9
3.cilt: 978-975-8254-73-6
Konferans Fotoğrafları İçin Tıklayın
Akademik Bilişim 2016 Konferansı süresince emeği geçen eğitmenlerimize, bildiri sahiplerine, desteklerinden dolayı sponsorlarımıza,
katılım ve katkı sağlayan tüm misafirlerimize çok teşekkür ederiz!

SSS

KURSLAR :

Kursa Nasil Kayid Olurum?
Kurslara kayit icin kayit.ab.org.tr webinde kendiniiz kayıt etmelisiniz. Başta kısa bir form ile başlarsınız. Size e-posta ile bir aktivasyon URL'i gönderilecek ve sizi onu ziyaret ederek kaydinzia devam edeceksiniz. Kayidiniz tamamlandiktan sonra size bu yöne bir e-posta gelecektir.

Bana aktivasyon e-postasi gelmedi. Ne yapmaliyim?
İlk başvuruda yazacaginiz, e-posta adresi önemlidir. O adres yanliş yazıldıysa ya da Spam filtresine takıldıysa aktivasyon mesaji size ulaşmıyacktır. Bu durumda yeniden basvurmaniz gerekir. 1 saat beklemek yeterlidir.

Kursa katılım ücreti nedir?
Akademik Bilişim Konferansı öncesi kurslara katılım ücretsizdir. Ancak kursiyerlerin kendi masraflarını (yol, konaklama, yemek) karşılamaları beklenmektedir.

Akademik Bilişim Konferansı öncesi kurslara başvurmak için ön koşullar nelerdir?
Her bir kursun kendi sayfasında katılımcılardan beklenen koşulları görebilirsiniz.

Kurs içeriği nedir?
Her bir kursun kendi sayfasında eğitim detaylarını görebilirsiniz.

Aynı anda birden fazla kursa başvurabilir miyim?
Hayır. Kurslar eşzamanlı gerçekleştirildiğinden, aynı anda iki kursa birden katılmanız mümkün değil.

Kursların başlangıç ve bitiş saatleri, günleri nedir?
Kurs saatleri, 09:30-12:30, 14:00-18:00 şeklindedir. 4 gün sürecek olan kurslar 30 Ocak 2016 Cumartesi günü başlayacak, 2 Şubat 2016 Salı günü sona erecektir. Bazı eğitmenler akşamları etüd yapabilir Konaklama ücreti ne kadardır? Yeri neresidir?
Konaklama için, kursların düzenleneceği Aydın Adnan Menderes Üniversitesi yakınlarında bulunan uygun konaklama yerleriyle görüşmeler sürdürülmektedir. Konaklama yerlerinin listesi ve ücretleri belli olduğunda kursiyerlere duyurusu yapılacaktır. Kadın kursiyerler KYK'nın şehirdeki Kız yurdunda kalacaktır. Erkek kursiyerlerin önemli kısmı Kampustaki KYK yurdunda kalacaktır. Üniversite yakınındaki özel yurtlar dahil konaklama seçenekleri üzerinde çalışılmaktadır.

KYK yurtlarında kalan öğrenciler, kurs sırasında KYK'da üretsiz kalabilecektir. Bunun için bir KYK yurdunda kaldığını belgelmei gerekir. kaldığı yurdun yöneticileriden bunu belgeleyebilirler.

Başvurduğum kursu değiştirebilir miyim?
Kesin kabul işleminiz gerçekleşmediyse, son başvuru tarihine kadar tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Bunu kayit.ab.org.tr üzerinden yapabilirsiniz.

Kurslara başvurular ne zaman yapılabilir?
Başvurular 2 Ocak 2016'dan itibaren yapılabilecektir.

Kampa başvurular en son ne zaman yapılabilir?
Başvurular 10 Ocak 2016 günü saat 23:59′da kapanacaktır.

Kurslara katılım için bir yaş sınırı var mıdır?
Hayır. Fakat 18 yaşın altındaki kişiler için velilerinden izin belgesi istenmektedir.

Başvurumu nasıl iptal edebilirim?
10 ocak'a kadar ab.org.tr de kendi heabınızla girip, tercihlerinizi iptal edebilirsiniz. Kurs sonuclari açiklanmadan ilgili kursun sayfasından kursun ilk egitmenine yazınız. Kurs ilan edildikten sonra iptal etmek zorunda kalırsanız, yine kursun 1. egitmenine haber veriniz.

Kursa kesin kaydım yapıldıktan sonra, kaydımı ne zamana kadar iptal edebilirim?
Kursun, cok makul bir sebeb olmadan iptal edilmesi, muhtemelen, yerinizin boş kalmasına neden olacaktır. Dışarıda kursa katılmak için bekleyen yüzlerce kişi varken, bir kontenjanın boşa harcanması kabul edilemez. Kursu kabul kararından sonra iptal edenler gri yada kara listeye alınacak ve daha sonraki LKD ve INETD etkinliklerde göz önüne alınacaktır.

Eğitim için yanımda ne getirmeliyim?
Her katılımcının kendi dizüstü bilgisayarını getirmesini bekliyoruz. Bilgisayarda kurulu olması istenen Linux dağıtımı ve yazılımlar katılacağınız eğitime göre farklılık gösterebilir. Bu bilgi kursun sayfasında belirtilir. Ayrıca size kurs öncesi gönderilecek bilgilendirme e-postasında belirtilecektir.

Beni nasıl bilgilendireceksiniz?
Size ab.org.tr adesiden bir çok e-posta gelecektir. ab-kurs, ab-yurt ve ab-kurs-x seklindeki e-posta listelerinden sizlere kursa seçim aşamasında dahil çeşitli mesaj gelecektir. Bu mesajların spmam düşmemesine özen gösterin ve e-postanıa her gün bakmayı ihmal etmeyiniz.

Sistem yönetimi eğitimlerinde hangi dağıtım temelli anlatım yapılacak?
Sistem yönetimi eğitimlerinde Redhat (Centos/Scientific) ve Debian dağıtımları temelli anlatım gerçekleşiyor. Mümkün olduğunca ikisi birden, olmadığı noktalarda katılımcıların/eğitmenin isteği de göz önünde bulundurularak yalnızca birini kurunuz.

Sınıflarda ve konaklama yerlerinde kablosuz İnternet bağlantısı olacak mı?
Eğitim yerlerinde kablosuz İnternet bağlantısı bulunuyor. Ancak yurtlarda konaklayacak misafirlerimiz için İnternet koşulları belirsiz.

Başvuracağım bir kursun sadece belirli bir kısmına katılmam mümkün müdür?
Hayır.

Kursa sadece haftaiçi katılmam mümkün müdür?
Hayır.

Kursa sadece haftasonu katılmam mümkün müdür?
Hayır.

Bir kursa başvurup, kabul edilip, kurs başladıktan sonra sırasında başka bir kursa geçmem mümkün müdür?
Hayır.

Bir kursun belli bir kısmına, sonra başka bir kursun belli bir kısmına katılmam mümkün müdür?
Hayır.

Eğitmenler, kurslarda verdikleri eğitimler için ücret alıyorlar mı?
Hayır.

Organizasyonda görev alan kişiler kursları organize etmek için ücret alıyorlar mı?
Hayır.

Kurs sonunda kampa katıldığımıza dair bir belge verilecek mi?
Evet. Katıldığınıza dair bir katılım belgesi kurs sonunda katılımcılara verilecektir.

Kurslara online katılabilir miyiz?
Hayır. Kurslar örgün olarak gerçekleştiriliyor. Bu sayıda kursu kayıd etmek ve canlı yayınlamak çok kapsamlı bir örgütlenme ve mali destek gerektirir.

Videolara ve diğer egitim malzemelere erişmek mümkün mü?
Video çekimi şu aşamada mümkün değil. Ama, bazı egirim malzemelerine, şayet eğitmenler paylaşırsa, konferans webinde dizininde , konferans sonunda, erişmek mümkün olabilir. Bu tamamen eğitmenlerin tercihidir.

Kurslara katılamıyorum. Eğitimler için notlar hazırlanabilir ve eğitimler video’ya çekilebilir mi?
Eğitmenler varsa kendi hazırladıkları sunum dosyalarını İnternet’te paylaşabiliyorlar. Katılamayanlar için özel olarak ek notlar hazırlanması ya da video çekimi yapılması düşünülmemektedir.

Kursa başvurum kabul edilip, kursa gelip tüm eğitime katılmazsam ne olur? (devamsızlık)
Katılımcıların kursun ilk gününden son gününe kadar kursun tamamına katılmaları beklenmektedir. Buna uymayan katılımcılar, kursun tamamına katılabilecek ve yararlanabilecek başka insanlara engel olmuş olurlar. Derslerin tamamına katılmayan katılımcıların kurstan ayrılmaları istenecektir. Katılım belgesi verilmeyecek, LKD ve INETD’nin karalistesine alınarak; gelecekte de bu iki kurumun düzenlediği herhangi bir kontenjanlı etkinliğe başvurusu kabul edilmeyecektir.

Kurstan kimseye haber vermeden ayrılabilir miyim?
Hayır. Geçerli bir mazeretiniz olsa dahi, organizasyon görevlilerine ayrıldığınıza dair mutlaka haber vermelisiniz. Buna uymayan katılımcılar LKD ve INETD’nin karalistesine alınarak; gelecekte de bu iki kurumun düzenlediği herhangi bir kontenjanlı etkinliğe başvurusu kabul edilmeyecektir.

Kurs sırasında aynı konuda açılan başka bir sınıfa geçebilir miyim?
Hayır. Kurslar sırasında, aynı konuda da olsa sınıf değiştirmek mümkün değildir.

Daha önce yapılan x kursu niye bu sene açılmadı?
Kurslar anlatacak eğitmenlerin zaman takvimlerine göre açılmaktadır. Daha önce yapılan bir kurs, uygun bilgi birikimine ve bu yılki kurs programına zaman ayıracak boşluk bulunmadığı için açılmayabilir.

Niye başvuran herkesi kurslara kabul etmiyorsunuz?
Eğitimlerin katılanlara gerçek anlamda yararlı olabilmesi için, kurs sırasında, her bir sınıfta eğitmen/katılımcı sayısının belirli bir oranın üstüne çıkmamasına özen gösteriyoruz. Kontenjanın çok üzerinde bir başvuru aldığımız için, zorunlu olarak birçok insanı istememize karşın alamıyoruz.

Seçilmesem de gelip dersleri izlesem, katılmasam olur mu?
Hayır. Sınıflarda böyle bir yer olanağımız bulunmuyor.

Seçilmesem de, atlayıp Aydın'a gelsem, beni kapıdan çevirecek haliniz yok herhalde?
Evet, sizi kapıdan geri çevireceğiz. Yukarıda belirttiğimiz kontenjan kısıtları nedeniyle, bunu zorunlu olarak yapıyoruz.

Kurslara seçim nasıl yapılıyor?
Bu kursa, kursun seviyesine, katılımcıya ve egitmene bağlı. Şeçimi kursun egitmen kadrosu yapacaktır. Hocalar, basit bir mulakat/anket yapabilir, yada webte belirli bir zaman kısıtı altında bir sınav yapabilir. Basvuru sayısına ve kontenjana bağlı, kursu başabilecekler arasında, adil ve denegli bir dağıtım yapmaya çalışacaktır. Başlangıç düzeyi kurslarında, kontenjan olduğu sürece yine anket/mulakat yoluyla, altyapısı uygun ve motivasyonu yuksek başvurular secilmeye çalışılacaktır. ş

Linux101 kursuna kimler katılabilir?
Bilgisayar kullanmayı bilen ve Linux ve Özgür yazılım dünyası ile tanışmak isteyen herkes katılabilir. Bu yıl, bu kursa olacak tüm talebi karşılamayı düşünüyoruz. Bu seçeneği aklınızda tutunuz. Başvurdugunzu kurslara giremezseniz, linux101 ekibiyle temasa geçiniz. Bu yöndeki duyuruları dikkatle takip ediniz.

Kurs başvuru sonucumu nasıl öğreneceğim?
20 Ocak'ta Akademik Bilişim web sitesinde açıklamayı hedefliyoruz. Ayrıca, Eğitmenler karar verdiği zaman, size e-posta listeleri veya dogrudan ab.org.tr adresli e-posta ile duyururuz.

Kursa kabul edildikten sonra kursa katılacagını nasıl teyid edecegim?
Bir kursa kabul edilen kişilerden bir teyid mesaji isteyecegiz. teyid mesajini dikkatli bir şekilde , belirtilen adrese ve belirtilen adrese göndermenizi bekliyoruz. Gönderdiginiz mesajin ulaşıp ulaşmadıgını webten kontrol edebileceksiniz.